top of page
  • Obrázek autoraDominika Čechová, M.A.

3 rady pro zlepšení partnerského vztahu

Často od klientů dostávám otázku, co mohou pro záchranu a vůbec štěstí svého vztahu udělat doma? Triky, jak zlepšit svůj vztah během hektického dne nejsou sice žádným raketovým inženýrstvím, ale i tak neškodí si je připomenout. V jednoduchosti je totiž síla.


Životní hodnoty každého z nás a každého páru jsou unikátní a co je důležité pro jednoho není vůbec potřeba u jiného a co platí ve dvaceti je irelevantní v padesáti. Ale pokud tedy zůstaneme na obecné rovině, nejdůležitější mi připadá komunikace.


Být v kontaktu. Každý den mít představu o tom, co partner/ka zažívá, jak se má v práci,čeho se bojí, na co se těší, co se podařilo, co bude zítra, co bude o víkendu.


Být párem. Pokud máme spolu děti, je párová komunikace ze začátku ještě těžší - hodně pozornosti zabírají nové povinnosti a provozní záležitosti a partneři pak nemají čas věnovat se péči a prohlubování svého vztahu - zajít sami na procházku, podívat se spolu na film, zjistit preference ohledně dovolené...


Dítě pár sice geneticky propojuje, ale zároveň na něj klade nové a velmi náročné úkoly. Dvojnásob to platí u párů, kteří si dítě pořídili, aby vztah “zachránili”. To je snad nejsnazší cesta k rychlému rozpadu vztahu.


Být na sebe milí. Neříkat partnerovi ošklivé věci stále dokola - to druhého jen zablokuje, k žádné pozitivní změně to nevede. Vždy poukázat na něco, co u toho druhého mám rád/a než se pustím do kritiky. Naučit se základní pravidla dávání zpětné vazby - tzv. hamburger: začnu něčím pozitivním, pak poukážu na něco negativního, a zakončuji zase pozitivně, s nadějí.


A pokud na druhém opravdu nic pozitivního nedokážu najít? Tak proč v takovém

vztahu vlastně zůstávám? Opravdu je to láska, nebo jen nedokážu odejít? Pro koho to celé divadlo tedy je?


Commentaires


bottom of page