Psychoterapeutická praxe v centru Prahy
Dominika Čechová, M.A.
Counseling & therapy in Prague
+420 602 735 215
OTÁZKY A ODPOVĚDI O TERAPII
Co se bude dít během prvního terapeutického sezení?
První sezení slouží jako úvod. Budete mít přibližně 40 minut na to, abyste mi řekli, co vás do mé kanceláře přivádí a na čem chcete pracovat.
Mohu vám položit několik otázek, abych lépe porozuměla vašemu příběhu. Mohu také začít kreslit genogram – základní rodinný strom, který nám pomůže pochopit, odkud pocházíte, jaké vztahové zkušenosti máte za sebou, co je pro vás v životě důležité.
Pokud přijdete jako pár, budu se snažit pochopit váš příběh z obou perspektiv.
Ke konci sezení se pokusím shrnout a navrhnout možnosti naší spolupráce. Také shrnu podmínky a pravidla naší případné spolupráce.
Pokud bude potřeba, mohu vás odkázat na jiného odborníka v oblasti zdravotnictví – například psychiatra nebo somatického lékaře. To se stává zřídka, obvykle v případech, kdy se necítím dostatečně kvalifikovaná pro váš problém a předpokládám, že by vám mohl někdo jiný pomoci efektivněji.
Jak často se má na terapii chodit?
Podle výzkumů se jednotlivci v psychoterapii, kteří docházejí častěji, zotavují rychleji než ti, kteří docházejí méně často. Obecně doporučovaná frekvence je jednou týdně. Pokud je čas nebo peníze problém, doporučuji chodit týdně během prvních pěti sezení a poté si dát pár týdnů pauzu a absolvovat další sadu týdenních sezení, a tak dále.
Sezení trvá 50 minut. Sezení začíná v dohodnutý čas. Pokud přijdete pozdě, tento čas je bohužel ztracen :-(. Pokud potřebujete své sezení přeplánovat, udělejte to prosím 24 hodin předem. Pozdější oznámení vede k plné úhradě za sezení.
Jak dlouho trvá terapie?
Obecně může spolupráce trvat od několika sezení po několik let. "Pravidlo palce" je počítat s 5–10 sezeními na vyřešení jednoho problému nebo situace. Pokud chcete pracovat na hlubším zkoumání toho, kdo jste a jaký je váš potenciál, obvykle doporučuji investovat jedno sezení za každý rok vašeho života. 30 sezení – což odpovídá přibližně půlroční nebo roční spolupráci – obvykle vede k hlubokým změnám.
Můžeme se vidět online?
Ano, samozřejmě :-)
Poskytuji osobní i online sezení. Klienti obvykle volí kombinaci obou přístupů. Obvykle začínáme osobně a online možnost využíváme jako doplněk k úspoře času nebo v případě, že klienti jsou mimo město nebo lehce nemocní.
První sezení si můžete rezervovat zde nebo mi napsat e-mail a já se vám ozvu s několika dostupnými termíny.
Jakou máte kvalifikaci?
Mám magisterský titul z La Salle University, Philadelphia, USA v oboru Klinické poradenství v psychologii (2012). V roce 2018 jsem získala kvalifikaci jako jungovská/analytická psycholožka v České společnosti pro analytickou psychologii a stala se členkou České asociace pro psychoterapii.
Od té doby pracuji na svém dalším vzdělávání, zejména v oblasti párového poradenství (např. EFT trénink pro páry, Gottmanova metoda - v procesu). Od roku 2020 jsem členkou výboru České asociace pro psychoterapii.
Moje "první kariéra" byla ve financích. Pracovala jsem jako juniorní auditor, manažer v oblasti M&A a manažer rozvoje podnikání ve společnosti Big4 (2004–2012). Byla jsem členkou ACCA (Asociace certifikovaných účetních).
Je bezpečné mluvit o soukromých záležitostech?
Vše, co je během sezení řečeno, zůstává důvěrné.
Nejste povinni pokračovat ve spolupráci po prvním sezení. Naopak, každému doporučuji, aby se na začátku setkal s dalšími 2–3 lidmi a ověřil si, že terapeut/ka vaší volby vám sedí – osobnostně i profesionálně.
Vedou soukromou praxi, což znamená, že nejsem povinna vést oficiální dokumentaci vašeho případu pro pojišťovnu. Nicméně si z profesionálních důvodů vedu záznamy o svých klientech. Obvykle si zapíšu pár vět o našem sezení, na co jsme se zaměřili, mé nápady na další postup v procesu, informace o fakturaci atd.
Jako licencovaná terapeutka jsem povinna každoročně absolvovat požadovaný počet hodin supervize. To znamená, že navštěvuji jinou zkušenou terapeutku – supervizorku, se kterou sdílím svůj pokrok nebo obavy týkající se mé praxe a mé klientely. Pokud mluvím o svých klientech, vždy přísně zamlžím jejich identitu – nejsou uvedena žádná jména, konkrétní situace nebo jiné identifikační faktory. Dodržuji etický kodex České asociace pro psychoterapii.
Pokud máte jakékoli další otázky týkající se toho, jak vytvářím bezpečný prostor pro své klienty, neváhejte mě kontaktovat.