top of page
  • Obrázek autoraDominika Čechová, M.A.

Jak dlouho se chodí na terapii?

Jedna z prvních otázek, kterou se mě klienti ptají po prvním sezení je: jak dlouho to bude trvat? Většinou mě to trochu zarazí, sama jsem v procesu sebeobjevování už skoro 10 let a stále mám pocit, že je co zkoumat! Ale každý máme své vlastní priority a očekávání, proto všem budoucím klientům nabízím svou odpověď...


První, co bych ráda zdůraznila je, že terapeutický proces je naprosto dobrovolný. Nikdo v mé praxi chodit NEMUSÍ, načasování se odvíjí pouze od toho, na jaké formě se s klientem dohodneme. Spolupráce se také dá kdykoliv ukončit bez nutnosti udávat důvody.


Na začátku vždy doporučuji chodit (alespoň) jednou týdně. Mnoho lidí má pocit, že čím považují své problémy za lehčí nebo se cítí “zdravější”, tím méně by měli docházet.

Opak je ale pravdou: ČÍM LÉPE NA TOM KLIENT JE, TÍM ČASTĚJŠÍ SNESE TERAPII.


Terapeutický proces je totiž náročný - jsme vystavováni své historii, otevíráme nepříjemné zkušenosti, stará traumata. Na začátku u mnoha lidí dochází i k přechodnému zhoršení problémů. Častější terapie tedy může pro klienta znamenat, že se paradoxně cítí hůře. To je ale naštěstí jen přechodný stav, který se po třech až pěti počátečních sezeních rychle rozptýlí.


Část klientů, která z různých důvodů nemůže intenzivně pracovat v pravidelném týdenním intervalu si tedy volí radši dvoutýdenní rozestupy. I to je možné. Nicméně vždy upozorňuji na riziko toho, že klienta vede delší odmlka k tomu, aby “odreportovat” co se v uplynulých dvou týdnech stalo. A než se dostaneme k opravdu terapeutické práci, je 50 minut vyhrazených na sezení pryč.


A jak dlouho se tedy MÁ na terapii docházet?


I zde je odpověď velmi individuální. Mám v terapii klienty, kteří mají za sebou přes stovku sezení nashromážděnou během 3-6 let docházení. Někteří z nich docházejí s týdenní pravidelností třeba půl roku a po odeznění nejpalčivějších problémů pak spolupráci rozvolňují. Není ani výjimka, že se klient na nějakou dobu odmlčí a spolupráci přeruší, aby se pak třeba po roce vrátil a začal pracovat na jiném tématu, nebo pokračoval tam kde skončil. Někteří klienti zase pouze popracují na jednom problému a po zhruba 10-15 sezeních spolupráci ukončíme. Vše je individuální a záleží na dohodě.Osobně doporučuji investovat ZA KAŽDÝ PROŽITÝ ROK ŽIVOTA JEDNO TERAPEUTICKÉ SEZENÍ.


Těším se na spolupráci a Váš životní příběh!

Commentaires


bottom of page